Pomoc w pozyskaniu kredytu hipotecznego – 7 sprawdzonych rad

Pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego

Marzysz o własnym M? Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Dziś wyjaśnię Ci, jak możesz zwiększyć szanse na pozyskanie finansowania.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, niezbędne jest posiadanie określonej zdolności kredytowej. Co to oznacza? Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym przez bank terminie. Mówiąc prościej — aby bank udzielił Ci kredytu, musi uznać, że zdołasz terminowo spłacać jego raty.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na kredyt, przygotuj się do jego zaciągnięcia kilka, a nawet kilkanaście miesięcy wcześniej. Co możesz zrobić?

  • Sprawdź swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Scoring BIK jest jednym z decydujących elementów, mających wpływ na decyzję kredytową. Jeśli chcesz wiedzieć, jak widzi Cię bank, wygeneruj raport BIK na swój temat. Podczas bezpłatnej konsultacji w Białymstoku (lub online) pomogę Ci zinterpretować jego wynik. Podpowiem również, co możesz zrobić, aby go poprawić.
  • Zgromadź wkład własny. Choć banki finansują obecnie nawet 90% wartości nieruchomości, wyższy wkład własny to większe szanse na kredyt. Jeśli rozpoczniesz oszczędzanie kilka lub kilkanaście miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego, będziesz miał szansę zgromadzić całkiem niezłą sumkę.
  • Zrezygnuj z kart kredytowych i linii debetowych. Limity na kartach kredytowych i debetowych obciążają zdolność kredytową. Nawet jeśli pozostają nienaruszone. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt, spłać zadłużenie i pozamykaj linie kredytowe i debetowe.
  • Spłać kredyty i pożyczki. Jeśli to możliwe, przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego spłać aktualnie posiadane kredyty i pożyczki. Mniej zobowiązań to wyższa zdolność kredytowa.
  • Spłacaj raty w terminie. Jeśli nie możesz spłacić wcześniej aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek, zadbaj o terminowe regulowanie rat. Opóźnienia (zwłaszcza te trwające dłużej niż 30 dni), mogą pogorszyć Twoją historię kredytową w BIK, zmniejszając szanse na otrzymanie finansowania.
  • Postaraj się o etat. Najbardziej wiarygodnymi klientami z punktu widzenia banków są osoby zatrudnione na umowę o pracę, na czas nieokreślony. Jeśli wykonujesz obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej, kontraktu managerskiego czy innej, mniej standardowej formy współpracy, zastanów się, czy nie możesz zamienić jej na etat. Choć otrzymanie kredytu przy niestandardowym źródle dochodów jest możliwe, umowa o pracę zwiększa szanse na pozyskanie finansowania.
  • Zrezygnuj z samodzielnego porównywania ofert poszczególnych banków. Zwłaszcza jeśli zaciągasz pierwszy kredyt hipoteczny, a skomplikowane bankowe określenia zupełnie nic Ci „nie mówią”. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie kontakt ze mną. W swojej ofercie posiadam produkty aż 18 banków. Z moją pomocą już podczas pierwszego spotkania wyłonisz kilka najlepszych, dostosowanych do Twoich potrzeb i możliwości ofert kredytowych. Bez konieczności wielogodzinnego porównywania wymagań warunków finansowych.
Poprzedni wpis
Kredyt dla singli PKO BP – krok po kroku
Następny wpis
PKO BP kredyt hipoteczny dokumenty – pomogę w skompletowaniu
Menu